Jak oszczędzić na weselu?

Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na ślub i wesele za milion monet. Chociaż każdy chce mieć wymarzone wesele to czasem budżet nie pozwala na wszystko to co chcemy. Gdzie szukać oszczędności i z czego zrezygnować, aby nie trzeba było brać kredytu na ślub jak z bajki?

Jeśli nas nie stać to nie organizujmy wesela na 200 osób. Nie słuchajmy babci, ciotki czy znajomych tylko skupmy się na tym co my chcemy. Niektórzy pragną wejść w nowy rozdział swojego życia tylko z najbliższymi, przez co nie trzeba organizować wystawnego przyjęcia. Jednak jeśli marzymy o dużym przyjęciu weselnym to starajmy się znaleźć i wybierać tańsze rozwiązania. Oczywiście nie róbmy wszystko byle jak i po taniości, bo tak się nie da. Jednak są strefy, gdzie można oszczędzić pieniądze wkładając trochę więcej samemu wysiłku do przygotowań.

Największą kwotę trzeba zapłacić za tzw. talerzyk, czyli kwota od jednej osoby za jedzenie i picie na sali. Jednak jeśli dobrze posprawdzamy są terminy, gdy ceny są dużo niższe. Związane jest to z sezonem ślubnym, który trwa od czerwca do września. A poza sezonem wakacyjnym ceny są dużo niższe, ponieważ restauracje nie są tak oblegane. Również wesela w tygodniu mają inną cenę niż te organizowane tradycyjnie w weekend. Wesele we wtorek lub czwartek nikogo już nie dziwi, bo jest coraz częściej organizowane ze względu na dostępność terminów.

Dobra zabawa

Oprawa muzyczna to coś bez czego nie może odbyć się wesele i na tym nie powinno się oszczędzać. Jeśli pragniemy, aby zagrał nam konkretny zespół wybierzmy go, bo będziemy zadowoleni i szczęśliwi. Jednak, jeśli nie mamy konkretnych upodobań i wytycznych wybierzmy DJ a nie kilkuosobową kapele. Dobry DJ rozkręci imprezę, poprowadzi wesele a także będzie tańszy w utrzymaniu niż 7 osobowy zespół których talerzyk w restauracji też kosztuje.

Sale możemy udekorować samodzielnie z pomocą najbliższych. Często wystarczy kupić kilka słoików lub pożyczyć od babci, pięknie je udekorować i będą wazonami na kwiaty lub świecznikami. Na stronach internetowych znajdziemy wiele propozycji i gotowych inspiracji jak udekorować sale, stoły. Często są to poradniki diy czyli do zrobienia samemu. Nie trzeba wynajmować dekoratorów, aby pięknie ustroić sale i stoły. Jeśli wiemy jak ma wyglądać nasza sala weselna to wszystko możemy zrobić samemu.

Tort weselny nie musi być wcale dużym piętrowym tortem. Można zamówić mały tort, który na środku para młoda pokroi i będzie pięknie wyglądał na zdjęciach. A dla gości często ciasto jest wydawane z kuchni przez co może być przepysznym ciastem na wagę, którego cena będzie zdecydowanie mniejsza niż tort 3 piętrowy udekorowany mnóstwem kwiatów.

Pani młoda

Branża weselna prężnie działa i wszystko związane z weselem i ślubem jest coraz droższe. Jeśli zapytamy w salonie urody o makijaż okolicznościowy, a także o makijaż ślubny cena będzie znacznie się różnić. A czy makijaż będzie inny? A może mniej starannie wykonany? Nie sądzę. Umawiając się na wizytę u kosmetyczki czy fryzjera nie trzeba mówić że to makijaż i fryzura panny młodej, wystarczy wybrać inspiracje i powiedzieć, że to na ważne przyjęcie. A w portfelu na pewno zostanie trochę pieniędzy…

Suknia ślubna chociaż to kreacja na jeden wieczór każda pani chce mieć swoją, nową, uszytą na miarę specjalnie dla niej. Ale czy jest sens? 5 tysięcy złotych lub więcej można przeznaczyć na coś innego. A suknie w dzisiejszych czasach można wypożyczyć lub kupić z drugiej ręki. Będzie ona w pięknym stanie i może idealnie na nas skrojona… Tylko trzeba poświęcić czas na znalezienie jej w tysiącach ofert.

Ślubne przygotowania

Film czy zdjęcia?

Jeśli nie zależy nam na filmie ze ślubu i wesela zrezygnujmy z tego. Są to dodatkowe koszty za film, który oglądniemy może 2 razy. Lepiej skupić się na dobrym fotografie i zdjęciach, które będą cudowną pamiątką.
Wesele dla państwa młodych powinno być pięknym przeżyciem. Chodzi o dobra zabawę z najbliższymi, a nie o drogie bajery.

Wystarczy dobra muzyka, jedzenie, alkohol i cudowna rodzina oraz znajomi, aby przeżyć niezapomniane wesele. Dekoracje, 30 świec, oświetlenia i kolor serwetek czy winietek nikt nie zapamięta. Nie trzeba za wszelką cenę organizować wystawnego przyjęcia, które będziemy spłacać jeszcze długo po ślubie. Można wszystko zrobić w rozsądnych pieniądzach, bez przepychu, ale z elegancja. Wystarczy tylko poświęcić trochę więcej czasu na poszukiwanie czy przygotowanie samodzielnie niektórych elementów. Wesele to celebrowanie miłości z radością, a nie stres i zmartwienie.

One Comment

Dodaj komentarz