Ślubne przygotowania

Od czego zacząć?

Były już wymarzone zaręczyny, więc teraz czas na ślub. Ale jak młodzi maja zaplanować i od czego zacząć? Przygotowania do wesela często spędzają zaręczonym sen z powiek, ponieważ trzeba wszystko dobrze zaplanować i przygotować, aby nie zapomnieć o ważnych sprawach. W pierwszej kolejności młodzi powinni rozpisać sobie potrzebne rzeczy, które trzeba ogarnąć przed ich ważnym dniem. Warto skorzystać z gotowych planerów weselnych, gdzie wszystkie potrzebne rzeczy do przygotowania wesela są już wyszczególnione. Bowiem, często na salę trzeba czekać dwa lata, a fotograf i ukochana kapela nie mają wolnych terminie w tym samy czasie. Aby to wszystko odpowiednio zadziałało potrzebna jest bardzo dobra organizacja.
Najpierw państwo młodzi powinni pomyśleć ile osób i kogo chcą zaprosić. Orientacyjna liczba gości będzie pomocna, ponieważ wiadomo, jakiego miejsca szukają. Zależy czy narzeczeni chcą zorganizować duże wesele na 250 osób czy kameralne przyjęcie na 25, taki lokal wybiorą. Jeśli znajdą wymarzoną salę weselną to należy zorientować się w wolnych terminach i w tych właśnie datach szukać fotografa i kapelę lub DJ. Są to trzy rzeczy, bez których wymarzony ślub się nie odbędzie, a często terminy są zarezerwowane do dwóch, trzech lat do przodu. We wszystkich tych miejscach trzeba podpisać umowę oraz wpłacić zaliczkę. Jeśli młodzi mają już załatwione te trzy ważne aspekty wesela mogą spać spokojniej, bowiem resztą spraw można zająć się w roku, w którym będzie ślub.

Suknia jak z obrazka

Wybór sukni ślubnej dla pani młodej to jeden z bardzo ważnych, jak nie najważniejszy aspekt przygotowań. Sukienka musi być idealna, piękna, wymarzona. Suknię na ślub można wybrać w salonach ślubnych, dokonać kilku poprawek, aby idealnie pasowała do kobiety. Wtedy spokojnie czas oczekiwania będzie wynosił około pół roku. Jednak, jeśli przyszła żona chce mieć sukienkę uszytą specjalnie dla niej często musi zgłosić się do salonów dużo wcześniej. Suknie ślubne szyte na miarę, te wymarzone i idealne dla pań młodych są dużo droższe, ale w oczach przyszłej pani młodej warte każdej złotówki.
W czasie, kiedy narzeczona zajmuje się wyborem sukni ślubnej, jej druga połowa powinna poszukać i przymierzyć odpowiedni garnitur na ślub. Na pewno panowie mają dużo łatwiej i nie są tacy wybredni jak panie. Jednak często trzeba nanosić poprawki, aby ślubny garnitur pasował idealnie. Wybór kreacji na wesele powinien być dokonany mniej więcej rok, pół roku przed datą ślubu, aby być pewnym, że zdąży się uszyć. A także, aby na młodych pasował, bowiem często panie młode chudną przed swoim ważnym dniem.
Gdy, jesteśmy przy estetycznych sprawach pani młoda powinna wybrać również i zarezerwować miejsce u fryzjera, manikiurzystki i makijażystki. Dobry make up i fryzura to połowa do sukcesu, aby przez całą noc wyglądać jak milion dolarów. I nie martwić się o spływający makijaż czy rozwalającą się fryzurę.

Jak oszczędzić na weselu?

Nie zapomnij o obrączkach!

Wybór obrączek jest też bardzo ważną rzeczą. Obrączki wybieramy na cały życie. Powinny młodym się bardzo podobać, być wytrzymałe i niezniszczalne oraz odpowiednie na ich możliwości finansowe. Obrączki trzeba zakupić kilka miesięcy przed ślubem. Czas oczekiwania na odpowiedni rozmiar może być różny, w zależności czy narzeczeni chcą obrączki bardzo znanych jubilerów czy jednak nie potrzebują najmodniejszych pierścionków z grawerem popularnej firmy.

A może ślub w plenerze?

Jeśli organizuje się wesele nie można zapomnieć o sprawach związanych z organizacją ślubu. Przecież o tę ceremonię chodzi, a nie tylko o imprezę weselną. Ceremonia zaślubin może być w urzędzie stanu cywilnego lub w kościele. Niezależnie, co wybiorą młodzi i gdzie chcą zawrzeć związek małżeński trzeba zarezerwować odpowiedni termin. W urzędzie terminy nie powinny być długie, zazwyczaj jest to miesiąc, może dwa. Jednak w kościele najpierw trzeba dowiedzieć się, jakich dokumentów potrzebuje ksiądz, aby udzielić młodym sakramentu. Często należy posiadać odpowiednie kursy, nauki przedmałżeńskie, które trzeba odbyć w odpowiednich terminach. Nie da się wszystkiego załatwić w miesiąc. Najlepiej rzeczy związane z ślubem kościelnym załatwić dużo wcześniej, aby trzy miesiące przed ślubem złożyć odpowiednie dokumenty u księdza i mieć wszystko już gotowe i dobrze zaplanowane.

Alkohole, ciasta i jedzenie

Wódkę można zamówić wcześniej, ponieważ ceny stałe rosną, więc w styczniu 2021 będzie na pewno tańsza niż w styczniu 2022. A organizując wesele warto móc oszczędzić kilka groszy. Alkohole młodzi powinni zakupić w odpowiedniej ilości. Zazwyczaj kupuje się 0,5l na jedną osobę dorosła. Plus wina, whisky i kolorowe alkohole po kilka butelek na stół z alkoholem. Szampan na toast i początek imprezy zazwyczaj jest w cenie talerzyka na sali, ale warto się dowiedzieć wcześniej, aby nie zabrakło toastu.
Wyborem menu weselnego zajmuje się już przy podpisywaniu umowy z salą weselną lub kilka miesięcy przed przyjęciem weselnym. Młodzi powinni wybrać dobrze, aby każdemu z gości dania przypadły do gustu. Można zapytać swoich najbliższych czy mają jakieś diety, bo niektórzy nie jedzą mięsa i dostając schabowego czują się niezręcznie. Podczas wyboru potraw i dań trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić. Nikt przecież nie zje dziesięciu dań jednej nocy.
Narzeczeni podczas wyboru ciasta, słodkiego bufetu i tortu mogą zaszaleć i wybrać wymarzone słodkości. Tort weselny jest ważnym punktem wesela, jednak każdy dostaje jeden kawałek i o nim zapomina. A słodki bufet lub ciasta na stołach są całą imprezę i każdy może się nimi zajadać. Dokonując wyboru ciast nie można kierować się tylko wyglądem estetycznym, lecz powinno walorami smakowymi.
Różne są zwyczaje na weselach, niektórzy państwo młodzi na zakończenie przyjęcia w ramach podziękowań dają gościom paczki z ciastem i wódką. Zamawiając alkohol i ciasta młodzi muszą się zastanowić czy też będą dziękować w taki sposób za przybycie na wesele czy nie i zamówić odpowiednią ilość paczek.

Jaki kolor serwetek?

Warto poszukać inspiracji dekoracyjnych w sieci i wybrać odpowiednie dla siebie. Jeśli młodzi nie mają do tego głowy dobrym pomysłem jest zatrudnić dekoratorkę, która wszystkim się zajmie. Kwiaty, wybór serwetek, światełka za młodymi, świece duże i małe. W sprawie dekoracji najlepszą opcją jest dekoratorka, która się na tym zna i sprawi, że przyjęcie będzie wyglądać elegancko i stylowo. Do dekoracji sali potrzebne są kwiaty. Młoda wybiera motyw, który będzie przewodni całej imprezy. Najczęściej jest to jeden styl, kolor i rodzaj kwiatów. Jeśli zamawiamy kwiaty warto zamówić od razu bukiet ślubny, który będzie pasował do sukni ślubnej.
Zaproszenia na wesele zazwyczaj rozdaje się 2 miesiące przed przyjęciem. Wybór zaproszeń dla jednych jest też ważnym aspektem, który musi pasować estetycznie do całego wesela. Wybierają oni przez miesiąc najlepsze i najładniejsze zaproszenia. A są też tacy, które zamawiają już gotowe zaproszenia i nie przywiązują do nich wagi. Jeśli młodzi kupują zaproszenia warto od razu zamówić etykiety na alkohol.

Organizując wesele na pierwszy rzut oka jest bardzo dużo rzeczy do zrobienia. Jednak, jeśli jest się dobrze zorganizowanym wszystko da się zrobić bez stresów i pośpiechu. Przyszła para młoda powinna pamiętać, że to ich wymarzony dzień. Dzień, w którym powinni świętować z najbliższymi ważny moment życia i spędzić go na zabawie. Jest to jedna noc, która nie musi być w 100 % idealna… czasem zdarzają się rzeczy, na które nie mamy wpływu.

One Comment

Dodaj komentarz